Mamura KHAYİTOVA

Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı Mamura Khayitova, Defektologia Fakültesi Logopedia Bölümü’nden onur derecesiyle mezun olmuştur. Khayitova, lisans eğitim süresince Agnozi, Alali, Afazi, Afoni, Parafazi, Dizartri, Apraksi Dil ve Konuşma Bozukluklarının tanılanması, değerlendirilmesi ve terapisi alanlarında Taşkent , İstanbul  ve Çeşitli kuruluşlarda Dil ve Konuşma Bozuklukları  alanında  süpervizyonlu uygulamalı klinik çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Khayitova, önemli klinik çalışmaların ardından “Dil ve Konuşma Bozuklukları” alanında uzmanlık derecesini almıştır. Bir süre kekemeliği olan çocukların tedavisine yönelik Taşkent ONR Rehabilitasyon ve bakım merkezinde uzman olarak görev yapan Khayitova, Taşkent Kulak Burun Boğaz Hastanesi KBB hekimleri ile koordineli olarak ses problemlerini düzeltmeye yönelik işitme bozukluğuna bağlı konuşma bozuklukları olan bireylere Koklear İmplant sonrası terapi çalışmaları yapmıştır.

Çocuklara olan sevgisi ve mesleğine duyduğu tutkunun birleşimiyle yıllardır başarılı çalışmalara imza atmaktadır. Kariyerindeki en büyük hedefi, konuşma bozukluğu yaşayan olabildiğince çok sayıda çocuğa ulaşarak ve yardımcı olarak, bu sorunun hayatları boyunca taşımak zorunda kalacakları bir yük olmaktan çıkarmaktır. 15 yıllık mesleki deneyimini İstanbul’da çeşitli kuruluşlarda, iletişim ve konuşma bozuklukları alanında hizmet vererek kazanmıştır.

Edindiği deneyimler arasında dil ve konuşma terapisi alanlarının açılması ve hizmet verilmesi konusunda çeşitli rehabilitasyonlara destek vermek ve kuruculuğunu yapmak da bulunmaktadır. Dil, Konuşma ve Ses Bozuklukları alanında Türkiye’de yeterli eğitim ve klinik çalışmaların olmayışı nedeniyle eğitim ve klinik çalışmaların da öncüsü olan Khayitova, birçok üniversite, kamu kurumu ve rehabilitasyonlara da profesyonel danışmanlık hizmeti vermiştir.

2006-2009 İstanbul Avrasya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin kuruculuğunu yapmış, Dil-Konuşma Bölümü’nden açılış ve çalışma onayı almıştır.

2009-2016 İstanbul Yağmur Çocuklar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde Dil ve Konuşma Bozuklukları Bölümü’nün koordinatörlüğünü yapmıştır.

2016-2017 İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nin düzenlediği eğitim ve seminerlerde Dil, Konuşma ve Ses Bozuklukları alanında çözüm teknikleri ile eğitim ve seminerler veren Mamura Khayitova, aynı zamanda çocuk, ergen ve yetişkinlere dil, konuşma ve ses terapisi araştırmalarında klinik koordinatör ve konuşma zorluğu yaşayan çocuklar ve yaşlılar ile  yapılan terapi ve değerlendirmeler yer almaktadır.

2017 yılından itibaren Muğla ili Fethiye ilçesinde Saygın Özel eğitim ve rehabilitasyon merkez’inde Dil ve Konuşma Bozuklukları Bölümü’nün açılışı ve koordinatörlüğünü yapmıştır.

2021 Halen Saygın Özel eğitim kurumlarında görev almaktadır.

Çalışmalarını ve araştırmalarını uluslararası seminer ve konferanslarda sunan Khayitova, hasta ve aileleri için işlevsel olan tedavi ve tekniklerini uygulamalı sunmuştur.

Üniversitelerarası Yükseköğretim Kurul Başkanlığı’nca Dil ve Konuşma Bozuklukları alanındaki eğitimi ve çalışmaları neticesinde, Uzman Dil ve Konuşma Terapisti ünvanı ile Türkiye’de diploma denklik belgesi alan Khayitova, profesyonel çalışmalarını Türkiye’deki önemli klinik ve rehabilitasyon merkezlerinde (2005 yılından itibaren 2021’da halen) yoğun çalışmalar sürdürmektedir.

Dil, Konuşma ve Ses bozuklukları alanında uyguladığı özel çözüm teknikleriyle ilgili eğitim seminerleri de veren Mamura Khayitova, çocuk, ergen ve yetişkin bireylere dil, konuşma ve ses terapisi alanlarında hizmet vermeye devam etmektedir.

İletişime Geçin

Bilgi ve Randevu Almak için Formu Doldurunuz

Mesajınız bize ulaştı, Teşekkür ederiz..
Bir hata oluştu, Lütfen tekrar deneyiniz..