Türkiye’nin İlk Online Konuşma Terapi Hizmeti

Son zamanlarda konuşma terapisi seçenekleri arasında Online Konuşma Terapisi de güncel ve önemli konular arasında yer alıyor. Gelişen teknolojinin sunduğu imkanlardan faydalanmak adına, konuşma terapisi Türkiye’de ilk kez Online Konuşma Terapisi hizmeti olarak tarafımızdan gerçekleştiriliyor.

Online konuşma terapisi, konuşma terapisi hizmetlerinin İnternet üzerinden çevrimiçi iletimidir.

Online konuşma terapisi seansları, bir büyük istisna dışında geleneksel konuşma terapisi seanslarına çok benzer. Aynı odada oturmak yerine, öğrenciler ve terapistler yüksek çözünürlüklü, canlı video konferans yoluyla etkileşime girerler.

Bu oturumlar sırasında, öğrenci ve terapist web kamerası, kulaklık ile canlı, senkronize bir çevrimiçi öğrenme ortamı kullanarak gerçek zamanlı olarak birbirlerini görebilir, duyabilir ve etkileşime girebilir. Daha önce bilgisayarınızda Skype’ı veya iPhone’unuzda FaceTime’ı kullandıysanız, benzer bir teknoloji deneyimi edinmiş olmalısınız.

Tamamen deneyimli ve lisanslı terapistler, geleneksel terapi tekniklerini ve etkinliklerini kullanırken konuşma terapisi deneyimini yenilikçi yazılım ve araçlarla geliştirirler. Yüksek kaliteli hizmetleri planlamak ve sunmak için teknolojiyi tam anlamıyla parmaklarınızın ucunda tutarlar.

Online Konuşma Terapisi Faydaları

Kullanılabilirlik – Konuşma bozukluğu yaşayan kişilerin terapi kurumlarına bağlı olmak zorunda kalmazlar. Bölgede uzman patolog olmadığında, tatildeyken veya şehirden uzaklaştıklarında tedavinin kesintilerinden endişe duymaları gerekmez. Bunun yerine, lisanslı, sertifikalı patologlara “Her Zaman, Her Yerden Erişim” tadını çıkarabilirler.

Bütçe – Online konuşma terapisi, yol masrafını ortadan kaldırarak terapi süresini en üst düzeye çıkarır. Dahası, işe alım, sözleşme, eğitim ve SLP’lerin (Konuşma Dili Patologu) yönetimi ile ilgili daha az harcama vardır.

Kolaylık – Online konuşma terapisi, personel verimliliğini artırırken esnekliği ve rahatlığı yeniden tanımlıyor. Geleneksel yüz yüze terapiler, katı bir programa kilitleyebilirken, online sunum modeli, kişiler için daha serbest uyarlanabilir bir terapiye olanak tanır.

Diğer Önemli Avantajları

Tutarlılık – Terapistlerin yıpranma oranı sıklıkla seyahat süresine bağlı olduğundan, seyahat sonuçlarının ortadan kaldırılması, terapistin terapi alan kişiyle olan tutarlılığının artmasını sağlar.Kesintisiz – Konuşma dili patologları hasta olduğunda, tatildeyken veya başka bir nedenden dolayı uzaklaşsa bile terapi alan kişi için seans garantilidir.

Otomasyon – Planlama, izleme, raporlama, denetimler dijitalleştirilir.

Kayıt – Tüm oturumlar eğer refakatçi veya ebeveynler varsa onların  izlemesi, gözden geçirmesi ve gerektiğinde başvurmaları için yöneticiler tarafından kaydedilir.

Bağımsızlık ve Verimlilik – Terapistler üretkenliği artırarak ve hasta ile daha fazla zaman geçirmelerini sağlayarak evlerinin rahatında esnek saatlerin keyfini çıkarır.

Materyaller – Konuşma terapisti, web sitelerinde ve uygulamalarda mevcut olan sürekli genişleyen yaratıcı, ilgi çekici ve motive edici materyallere erişebilir.

Konuşma bozukluğu yaşayan bireylerin yaşamları boyunca, iş hayatlarını, özel hayatlarını ve okul hayatlarını etkileyebilecek olan bu sorunun altında kalmamalarını sağlamak ve üstesinden gelmelerine yardımcı olmak en büyük motivasyonumuzu temsil ediyor…

Bu amaçla, danışanlarımız Online Konuşma Terapisi kapsamında gelişmiş yazılım sistemleri ile gerçek zamanlı, yüz yüze online terapi ile nitelikli eğitim alma olanağı edinirler. Uzman Konuşma terapistleri, konuşma bozukluğu yaşayan kişilerin artikülasyon ilerlemesini hızlandırma konusunda oldukça niteliklidir.

Online Konuşma Terapisi esnasında her bireye özel olarak etkili konuşma terapisi sağlamak amaçlanmıştır. Online Konuşma Terapisinin bu sorunu yaşayan kişilere sağlayacağı yararlar oldukça fazladır.

Çeşitlilik –  Kültürel ve dilsel olarak farklı terapistlerin yanı sıra uzmanlık alanlarına sahip klinisyenlere daha iyi erişim olanağına sahiptir. Daha iyi hedefleme, daha etkili sonuçlar verir.

Geleneksel Tedavi Yöntemlerine Göre Ne Gibi Avantajlar İçerir?

Sorunu yalnızca aşmak değil, geliştirmek de önemli: Dünyadaki örneklerinde Online Konuşma Terapisinin oldukça olumlu sonuçlar verdiği görülmektedir.

Zamanı verimli kullanın: Gününüzü online terapi saatlerine göre kolayca planlayın.

Objektif değerlendirme: Başlangıç belirlediğiniz hedefe daha hızlı ulaşın. Kaydettiğiniz ilerlemeyi her seansın sonunda izleyin.

Online Konuşma Terapilerinin sıklığı, uzunluğu, içeriği her bireyin durumuna ve rahatsızlığının seviyesine göre kişiselleştirilir. Birebir veya küçük gruplar halinde gerçekleştirilebilir.

Neden Online Konuşma Terapisi?

Özellikle küçük şehirlerde ve kaynakların kısıtlı olduğu yaşam alanlarında, konuşma dili patoloğu için ayrılan bütçe kısıtlıdır. Patologlar için küçük şehirlerde çalışma imkânı sınırlıdır. Ayrıca kırsal bölgeler, terapistlerin kendilerini profesyonel anlamda geliştirecek olan eğitim ve gelişim programlarına katılımlarını teşvik eden kentsel kültür merkezleri ve üniversitelerden uzaktadır. Bu anlamda uzak mesafeler ve kıt bütçe kaynakları sorunu olmadan, tedavilerin nitelikli bir biçimde sürdürülmesi olanaklıdır.

Bu durumun yanı sıra, hem terapist hem de hastalar, kendi kültürel ve sosyal çevrelerinden kopmak zorunda kalmadan tedaviyi gerçekleştirebilme olanağı edinir.

Konuşma bozukluğu yaşayan bireylerin uzman bir patolog tarafından konuşma terapisi alması her şeyden önce yaşam kalitesini iyileştiren adımlardan biridir. Konuşmaya ve dile olan ilgimizin yanı sıra insanların hayatlarını daha kaliteli geçirmelerine katkıda bulunmak ve yardımlaşmaya olan derin inancımız, bizi bu konuda uzmanlaşmaya iten nedenler arasında yer almaktadır.

Yıllardır edindiğimiz deneyimlerin sonunda, tahmin edilenden çok daha fazla sayıda insanın konuşma bozukluğu sorunları yaşadığını ve her birinin terapi alma olanağı olmadığını gözlemliyoruz. Online Konuşma Terapisi tekniklerini araştırmaya başladığımızdan beri online olarak bu çözümleri geliştirmek için çalışıyoruz.

Dünyanın her yerinden insana daha fazla terapi imkânı sağlayabilmek, Online Konuşma Terapisi üzerine yoğunlaşmamızda en büyük etkenler arasında yer alıyor.

Konuşma dili patoloğu, müşterinin yaşadığı ülkede lisanslı olduğu sürece, ülke genelinde herhangi bir ülkedeki hastalarla ev konforunda çalışabilir.

Dünyada Telepraktis (Telepractice) olarak da bilinen Online Konuşma Terapisi, ASHA tarafından (Amerikan Konuşma, Dil ve İşitme Birliği) onaylanan, 40 yıldan uzun süredir araştırmalar ile desteklenmektedir. 27’den fazla çalışma ve makale, bireylerin aldığı kişisel terapilerin ne kadar etkili olduğunu göstermektedir.

Hangi Konuşma Bozuklukları İçin Uygundur?

Online konuşma terapisi şu gibi durumlar için tercih edilebilir ve neticesinde fayda sağlanabilir:

Apraksi, afazi, kekemelik, sesletim bozukluğu ve afazi gibi rahatsızlıklar yaşayan bireylerin tedavisi, online terapi ile mümkündür. Bire bir karşılıklı seanslar şeklinde gerçekleşen bu yöntemle bireyin gelişimi günden güne takip edilir ve alıştırmalar karşılıklı olarak doğal akışında ilerler.

Online terapiler, özel ve güvenli bir sanal sınıfta video konferans, etkileşimli etkinlikler, değerlendirmeler, ilerleme takibi ve daha fazlasını içerir. İnternette bir konuşma patoloğu ile tanışırken, bilgisayarınızın başında evde oturuyor olursunuz.

Kişisel verilerin güçlü bir şekilde korunması ve müşteri bilgilerinin gizli tutulması için yazılımın şifrelenmesi son derece önemlidir. Online terapide, uzmanlarla birlikte ilgili çekici interaktif eğlence, ebeveyn katılımı ve benzer takviyelerle daha verimli bir süreç yaşanabilir.

Artikülasyon bozukluğu yaşayan bir bireyle yapılan tipik konuşma terapisi şu şekilde gelişebilir: Terapi alan kişi kendi hesabına giriş yapar ve oturum başlamadan hemen önce sanal sınıfa bağlanır.Web kamerası ayarlanır ve kulaklığın, mikrofon gibi donanımların çalıştığından emin olunur. Terapiden önce terapist ve danışan, seanstan bu yana geçen günlerde olan eğlenceli olaylar hakkında kısaca sohbet edebilir. Daha sonra uzman konuşma patoloğu, bir önceki seansta verilen ev ödevlerini ve alıştırmaları takip eder. Seans  boyunca etkileşimli alıştırmalar sürer. Her seans, öğrencinin ihtiyaçlarına göre düzenlenir. İlerlemeyi etkileyen birçok faktör vardır ve her öğrenci farklıdır. Seanslar, bir danışanın uygun ses üretimini en hızlı ve verimli bir şekilde öğrenmesine yardımcı olacak şekilde planlanır.

Dünyada Online Konuşma Terapisi alan kişiler, özellikle de çocuklar, bu terapi yönteminin çok eğlenceli olduğunu düşünüyor ve daha hızlı bir ilerleme kaydediliyor.

Online Konuşma Terapisi Kimler İçin Uygundur?

Konuşma bozukluğu yaşayan tüm yetişkinler için dersler sırasında yanında bir ebeveyn veya refakatçi olmaksızın, birebir seanslarla gerçekleştirilmektedir. (18 yaşın üstündeki bireyler yetişkin olarak katılım sağlamaktadır.)

Okul öncesi dönemi yaşlardaki konuşma bozukluğu yaşayan çocuklar için derslerde bir ebeveyn desteği gerekli görülmektedir. 6 yaştan itibaren koyulan konuşma bozukluğu tanıları şu şekilde olabilir; apraksi, afazi, kekemelik, sesletim bozukluğu ve kısmen Asperger… Apraksi sorununda, çocuğun yanında kendisine refakat edecek yakını veya bakıcısı gerekli görülür.

Ebeveynler ve Okullar Online Konuşma Terapisine Nasıl Dahil Olabilir?

Pek çok durumda, Online Konuşma Terapisi oturumları evde gerçekleştiriliyor ve araştırmalar bunun birçok olumlu etkisi olduğunu gösteriyor. Öğrenciler kendi doğal öğrenme ortamlarında daha hızlı öğrenirler ve ebeveynler oturumlara katılabilir. Bu sayede oturumlar bittikten sonra ebeveynler günlük konuşma ve dilde neyi güçlendireceğini tam olarak bilir.

Nerede ve ne zaman ihtiyaç duyulursa duyulsun, Online Konuşma Terapisi sayesinde konuşma bozuklukları üzerine harika çalışmalar gerçekleştirilebilir!

Online konuşma terapisine başlayın! Online konuşma terapisinin en belirgin avantajı, artık yüksek kalitede terapistlere erişebilmeleri ve hastaların kesintisiz mükemmel hizmet alabilmelerini sağlayabilmeleridir. Coğrafya, hareketlilik ve zaman, bir zamanlar önünüzdeki engeller olmaktan çıktı!

Tedavi için karar vermekte geç kalmayın, Online Terapiye hemen başlamak için uzman ekibimizden randevunuzu gerçekleştirin.

Şimdi Randevu Alın

Talebiniz bize ulaştı, teşekkür ederiz.
Hata oluştu, lütfen tekrar deneyiniz..