KEKEMELİK

Kekemelik Nedir?

Kekemelik toplumda o kadar yaygındır ki, herkes neye benzediğini bilir ve kolaylıkla tanıyabilir.

Dil ve konuşma bozuklukları içinde kekemelik tedavi edilebilenler arasında yer alır.

Konuşmaya başlamada güçlük veya ses, hece, kelime tekrarları, duraksamalar ve uzatmalar sonucu doğal akışında bir kesinti ya da konuşmanın akıcılığında gözlenen istemsiz aksaklıkların oluşmasına kekemelik denir.

 Kekemelik Psikolojik Midir?

Bugüne kadar kekemeliğin psikolojik nedenlerden kaynakladığı biliniyordu. Ancak yapılan yeni araştırmalar göre, korku ve psikolojik faktörlerin kekemeliği başlatmadığı, yalnızca tetikleyici bir unsur olabileceği görülmüştür.

Kekemelik Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kekemelik sorunu ile mücadele eden insanların en çok aklına takılan konulardan biri budur. Unutulmamalı ki, her kekemelik birbirinden farklı seviyelerde ve şekillerde seyreder. Dolayısıyla kekemeliği kontrol altında alma ve tedavi süreci de bu anlamda farklılık gösterir. Kekemelik 3 ayda tedavi edilir ya da 2 yılda tedavi edilir gibi bir şey söylemek yanlıştır. Fakat tedavi sürecinin en az 6 ay sürdüğünü söyleyebiliriz. Kekemelik tedavisinde önemli olan kontrollü konuşmanın pekişmesi, akıcılık ve kalıcılıktır.

Kekemelikte Ebeveynlere Düşen Rol

Eğer çocuğunuzda kekemelik olduğunun farkına vardıysanız, aşırı bir tepki vererek tedirginliğinizi çocuğa yansıtmayın. Kekeme bir şekilde konuşurken onunla göz teması kurmaktan kaçınmayın ve cümlelerini kendisinin bitirmesini bekleyin. Sabırsızlıkla veya başka herhangi bir nedenle konuşmasını bölmeyin.

Kekemelikte doğru nefes alma tekniği büyük önem arz etmektedir. Doğru nefes almak, çocuğun söylemek istediği şeyleri zihninde toparlamasına yardımcı olur ve panik yapmasını engeller. Çocuğun nasıl konuştuğuna değil, ilk etapta ne anlattığına odaklanmasına yardımcı olun. Anlattığı konuda dikkat dağınıklığı yaşamamasına özen gösterin. Sonuncu ve en önemli husus olarak, konuşmaya hiçbir müdahalede bulunmamaktır.

Sık Görülen Durumlar

Kekemelikle sıklıkla karıştırılan bazı durumlar mevcuttur. Bunlarda biri çocukluk dönemlerinde görülen, çocukların bir şey anlatırken yaşadıkları heyecan ve coşkuya kapılarak yaşadıkları “takılma” durumudur. O yaştaki duygu patlamaları, aşırı heyecan, öfke, sevinç gibi faktörler cümlenin ilk kelimesine tekrar tekrar söylemelerine neden olabilir. Bu durum kekemelikle karıştırılmamalıdır. Fakat yine de bu süreçte yaşanan korku, stres öğeleri kekemeliği tetikleyebilir.

Kekemelik şikayeti olan çocuğun sürekli olarak düzeltilmesi veya konuşmasına müdahale edilmesi çocukta stres yaratabilir. Stres durumunda nefes alışverişi düzensizleşir. Sonuç olarak bu süreci kendi başına atlatmaya çalışan çocuğun konuşma davranışı ve konuşma akıcılığı olumsuz yönde gelişir.

Kekemelik, ceza mantığının olduğu durumlarda, rekabetin var olduğu ortamlarda ve stresli toplumlarda daha sık görülmektedir.

Kekemeliği Olan Çocuklar Akran Zorbalığında Savunmasız Kalırlar.

Maalesef çocukların kendi aralarında alaya alma ve açık arama gibi davranışlar sebebiyle, kekeme çocukların aktivitelerden geri kalması söz konusu olur. Önceleri okul yaşamlarında görülen bu geri planda kalma durumu, zaman içinde günlük yaşamın tamamını ele geçirmeye başlar.

Ne Zaman Bir Uzmana Başvurulması Gerekir?

Kekemeliğin tespit edildiği durumda vakit kaybetmeden bir Konuşma Terapisti ile iletişime geçmek gereklidir.

Kekemelikte Kullanılan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kekemelik tedavisinde izlenen süreç şu şekilde ilerlemektedir;

  1. Değerlendirme
  2. Fark ettirme
  3. Değiştirme
  4. Genelleme

Değiştirme ve Genelleme aşamaları, tedavinin en önemli kısım ve sürecini kapsamaktadır.

Kekemelik kabullenilmesi gereken bir rahatsızlık değildir. Bir uzman yardımı ile üstesinden gelinebilir ve birey hayatına sağlıklı bir şekilde devam edebilir.

İletişime Geçin

Bilgi ve Randevu Almak için Formu Doldurunuz

Mesajınız bize ulaştı, Teşekkür ederiz..
Bir hata oluştu, Lütfen tekrar deneyiniz..